COĞRAFYA 12 RUHR BÖLGESİ HAKKINDA BİLGİ
RUHR BÖLGESİ
    

 

Ruhr Bölgesinin Başlıca Şehirleri:
1-DUİSBURG

 

      DUİSBURG, Ren ve Ruhr ırmaklarının birleştiği noktada yer alır.       Ren-Herne Kanalıyla Kuzey Denizindeki Alman limanlarına ve Dortmund üzerinden Dortmund-Ems Kanalına bağlanır.       Nüfusu, Nisan 2006 itibariyle 500.131’dir. Kömür ve demir çelik merkezi olan Duisburg'da ağır makineler, kimyasal maddeler, dokuma, ağaç ve metal ürünleri de üretilir. Ren üzerindeki Duisburg-Neuenkamp Köprüsü (350 m) dünyanın en uzun makaslı köprülerinden biridir.

 

2- ESSENEssen, Almanya'nın Kuzey-Ren Vestfalya eyaletine bağlı, bu eyaletin ikinci ülkenin altıncı büyük şehridir. Eskiden bu bölge Almanya'nın en önemli demir ve kömür merkeziydi.

 

3- GELSENKİRCHEN    Essen'in hemen kuzeyinde yer alır. Nüfusu, Eylül 2006 itibariyle 274.926’dır. 1850'de nüfusu bini bulmayan bir köy olan Gelsenkirchen, ilk kömür ocağının açılmasının (1853) ardından, Ren-Herne Kanalı üzerindeki elverişli konumunun da etkisiyle Ruhr'un bir iç limanı ve sanayi merkezi olarak hızla gelişti. Almanya'nın en büyük kömür ve kok üretim bölgelerinden birinde yer alan Gelsenkirchen'de demir, çelik, kimyasal maddeler, cam ve dokuma üreten ağır sanayi tesisleri vardır.   4- BOCHUM     Bochum, Almanya'nın Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinde, Ruhr bölgesinin merkez şehridir. Bölgenin en önemli şehirlerinden biri olmakla birlikte, 397.000'lik nüfusuyla Kuzey Ren Vestfalya'nın en büyük 6. şehridir, ayrıca Bochum Almanya'nın en büyük 20 şehri arasında yer alır.      Önceleri bir maden kenti olan Bochum günümüzde bir kültür ve eğitim şehridir.
Sanayi devriminden sonra Polonyalı işçilerin,II. Dünya Savaşından sonrada Türk işçilerin en önemli göç alanlarından biri olmuştur.
     Bochum'da 6 yüksek okul bulunmaktadır. Bochum'da 1962'de kurulmuş olan ve Almanya'nın en büyük üniversitelerinden biri olan Ruhr Üniversitesi'nde 30.000'den fazla öğrenci okumaktadır. Şehirde bulunan Alman Madencilik Müzesi kentin görülmeye değer yerleri arasındadır. Yine şehirde 1964 yılında kurulmuş olan Bochum Zeiss Planetaryumu, dünyanın en modern ve büyük gezegen evleri arasında yer alır. 5- DORTMUND     Nüfusu 2005 Haziran sayımına göre 587,830'dur. Dortmund bölgesinin en büyük şehri, Almanya'nın ise 7. büyük şehri, Avrupa Birliği'nin 34. büyük şehridir.Dortmund - Elms Kanalı Avrupa'nın en büyük kanalı olup şehri Dortmund limanı ile Kuzey Denizine bağlar.Dortmund bulunduğu eyalette "yeşil metropol" olarak bilinir.Belediyelik alanının yarısı su yolları, parklar, tarlalar,korular ve yeşil alanlar ile kaplıdır. Kömür ve demir yatakları işletmeleri şehirde önemli sayıdadır.

 

6- OBERHAUSEN    Ruhr sanayi bölgesindeki Ren-Herne Kanalı kıyısında yer alır. Adı, Emsch Irmağı üzerindeki Oberhause Şatosu'ndan gelir. Doğuda Essen, güneyde Mülheim an der Ruhr ve güneybatıda Duisburg ile çevrilidir. Nüfusu, 31 Aralık 2005 itibariyle 218.898’dir. Ekonomisi ağır sanayi çelik ve kömüre dayanır. St. Anten Demir işletmeleri (1758-1876) Ruhr bölgesinde kurulan ilk demir fabrikasıdır. Kentte ayrıca çinko arıtım tesisleri, boya imalathaneleri, demiryolu atölyeleri ve büyük bir termik santral da bulunmakta, buhar kazanları, kablo, cam ve kimyasal maddeler, şeker, porselen ve puro üretilmektedir.

 

7- BOTTROP     Ruhr sanayi bölgesinin kuzey ucunda, Essen'in kuzeyinde, Ren-Herne Kanalı kıyısında yer alır. Nüfusu, 31 Aralık 2005 itibariyle 119.356’dir. Ekonomik etkinlikler arasında kömür çıkarımı ve kok kömürü üretimi önde gelir. Ayrıca kömüre dayalı kimyasal maddeler, makine ve inşaat çeliği üretilir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !